Продавець ТОВ УКРВЕТ розвиває свій бізнес на Prom.ua 14 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Кошик
295 відгуків
Ветеринарне обладнання та інструменти | Обладнання для тваринництва і птахівництва
Контакти
ТОВ УКРВЕТ
ул. Сеченова 7А, 03127, Київ, Україна
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45
+380 (96) 426-45-45
Мапа
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45

Вівці. Від тічки до окоту

Вівці. Від тічки до окоту

Репродуктивний коефіцієнт визначається як кількість живих ягнят, народжених однією вівцею, що використовується для розведення. Оптимальні показники відтворення необхідні прибуткового вівчарства. Оптимальна швидкість відтворення залежить від ферми, виробничої системи та регіону.

Статева зрілість овець

Статеве дозрівання - це коли вівця досягає статевої зрілості і вперше у неї з'являється тічка. На вік статевого дозрівання впливають порода, генетика, жива вага, харчування та сезон народження. Більшість овечок досягають статевої зрілості у віці від 5 до 12 місяців, як правило, це першої осені. З цієї причини вівці, народжені навесні, зазвичай досягають статевої зрілості раніше, ніж вівці, народжені восени. Ягнята, що народилися на початку сезону, досягають статевої зрілості раніше, ніж ягнята, народжені пізніше, через збільшення віку та маси тіла. Високий рівень годівлі до і після відлучення скорочує вік статевого дозрівання. Цикл у одиночних ягнят відбувається в молодшому віці, ніж у овець-двійнят і трійнят, через їх переваги в розмірах. Ягнята тонкорунних, грубошерстих і пізньостиглих середньошерстих порід досягають статевої зрілості пізніше, ніж багато м'ясних і вовняних порід овець. Ягнята фінських і романівських овець та їх помісі досягають статевої зрілості раніше, ніж більшість порід. Помісні вівці дозрівають у молодшому віці, ніж чистопородні вівці. Розмноження у ссавців крім людини регулюється циклом тічки. У овець тривалість циклу тічки коливається від 13 до 19 днів і становить середньому 17 днів.

В еструальному циклі виділяють чотири фази:

 • проетрус
 • тічка
 • метеструс
 • діетрус.

Тічка - це період часу, коли вівця сприйнятлива до барана і готова до спарювання. Триває приблизно від 24 до 36 годин. Овуляція (вихід яйцеклітин) відбувається у середині чи кінці еструсу. Метаерус починається з припиненням тічки і триває близько 3 днів. Насамперед це період формування жовтого тіла (ЖТ). Жовте тіло виробляє прогестерон та підтримує вагітність у вівці. Діетрус - це період еструсного циклу, коли ЖТ повністю функціональне. Проетрус починається з регресу ЖТ та падіння прогестерону і продовжується до початку тічки. У цей час відбувається швидке зростання фолікулів. Зазвичай він продовжується з 4 по 13-15 день циклу. Еструальні цикли зазвичай залежить від сезону. Кількість годин на день, протягом яких світло потрапляє в очі тварини, впливає на мозок, який регулює вивільнення певних попередників та гормонів. Більшість овець є сезонно поліерусними. У них розпочинається тічка, коли тривалість дня починає зменшуватись. Тічка у них наступатиме кожні 16–17 днів, поки вони не заплідніться або не повернуться в анеструс. Таким чином, найбільш природним часом для розмноження овець є осінь (жовтень-листопад). Деякі породи овець менш сезонні. Вони розмножуються майже цілий рік або мають тривалий сезон розмноження. Ознаки тічки у вівці набагато менш виражені, ніж у корови або лані, і зазвичай не виявляються без барана. Коли у дорослих овець настає тічка, вони шукають барана і стоять на місці, щоб він міг їх запліднити. Іноді вони енергійно виляють хвостами. Вони можуть уткнутися носом в барана, в ділянку живота чи мошонки і навіть спробувати вилізти на барана. Молоді вівці рідко виявляють таку поведінку. Є дані, що дозволяють припустити, що барани та вівці вважають за краще спарюватися з власною породою, але коли немає можливості, вівці спаровуються практично з будь-якою породою овець.

Репродуктивні особливості вівцематок:

 • Вік статевого дозрівання, від 5 до 12 місяців
 • Тривалість еструсного циклу, днів: 13-19
 • Тривалість тічки, год.: 18-48
 • Час овуляції: 20-30 годин після початку тічки
 • Вагітність, днів: 138-149

Попередня підготовка

До розведення вівцематок слід оцінити ситуацію і вирішити питання необхідності дегельмінтизації. За потреби їм слід підстригти копита. Якщо у стаді є історія з ризиком абортів, овець слід вакцинувати до запліднення. Зрозуміло, що баранам для розведення слід давати тільки якісних, репродуктивно здорових вівцематок. Вим'я кожної вівці необхідно оглянути. Тих, у кого нездорове вим'я, слід вибраковувати. Вівцематок, у яких випала піхва під час попереднього окоту, не слід залишати для розведення, оскільки існує висока ймовірність повторного виникнення даної проблеми. Вівці, які не вигодували ягнят, підлягають вибраковуванню. Вівці, які перебувають у поганому фізичному стані через вік та/або відсутність зубів, повинні бути вибраковані. Вівці з хронічними проблемами копит (наприклад, гниллю копит) слід вибраковувати.

Вагітність

Середня тривалість вагітності у овець коливається від 142 до 152 днів. Середнє значення – 147 днів. Але існують породні відмінності щодо тривалості вагітності. Породи з більш раннім дозріванням (наприклад, фінські вівці), як правило, мають більш коротку вагітність, ніж породи з пізнішим дозріванням (наприклад, Рамбуйє). Вівці, які в посліді мають кілька дитинчат, як правило, мають короткі терміни вагітності. Ягнята-самці та ягнята з великою вагою при народженні зазвичай виношуються довше, ніж ягнята-самочки. У перші 30 днів відбувається найбільша ембріональна смертність. Ультразвукове сканування вагітних овець можна проводити через 35–60 днів після запліднення, залежно від обладнання та навичок оператора.

Пологи (окот)

Пологи поділяються на три стадії:

 1. розкриття шийки матки;
 2. вигнання плоду(ів);
 3. вигнання плаценти.

Перший етап зазвичай займає 3-4 години. Народження ягняти зазвичай відбувається протягом години або менше з моменту розриву першого водяного пузиря. Окот вівці вперше або при багатоплідності може зайняти більше часу. Плацента виходить через 2-3 години після завершення пологів. При багатоплідності у кожного ягняти є окремі посліди.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner