Продавець ТОВ УКРВЕТ розвиває свій бізнес на Prom.ua 14 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Кошик
295 відгуків
Ветеринарне обладнання та інструменти | Обладнання для тваринництва і птахівництва
Контакти
ТОВ УКРВЕТ
ул. Сеченова 7А, 03127, Київ, Україна
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45
+380 (96) 426-45-45
Мапа
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45

Як виміряти артеріальний тиск у дрібних домашніх тварин? Ч.1

Як виміряти артеріальний тиск у дрібних домашніх тварин? Ч.1

Артеріальний кров'яний тиск є формальним параметром, що оцінюється як у пацієнтів у свідомості, так і у пацієнтів під наркозом по безлічі причин. До них відносяться порушення моніторингу, такі як захворювання нирок, серцево-судинні захворювання та ендокринні захворювання, і, частіше всього, в якості параметра моніторингу серцево-судинного статусу тварин під анестезією. Вимірювання артеріального тиску є широко визнаним елементом догляду за пацієнтами, оскільки гіпертонія, а також гіпотонія можуть суттєво впливати на здоров'я пацієнтів.

Внутрішньосудинний тиск

Кров'яний тиск, або, точніше, внутрішньосудинний, — це тиск, який кров фізично чинить на стінку судини. Цей тиск важливий, тому що різниця внутрішньосудинного тиску в будь-яких двох точках судинної мережі є рухомою силою кровообігу. Тиск в корені аорти набагато вище тиску в порожнинній вені, що забезпечує потік крові з артеріальної сторони до венозної, доставляючи поживні речовини і кисень до клітин, розташованих на цьому шляху. Найбільш формальним внутрішньосудинним тиском, виміряним у дрібних тварин, є периферичний артеріальний тиск. Чаще всього це вимірюється косвенно за допомогою накладеної на поверхню манжети навколо основи кінцівки або хвоста з використанням таких методів виявлення потоку, як осцилометрія або допплеровске ультразвукове дослідження. Внутрішньосудинний тиск також можна безпосередньо виміряти у дрібних тварин. Цей метод має набагато більшу точність, ніж інші методи, а також дозволяє проводити непереривні вимірювання. Ветеринарний персонал вводить артеріальний катетер в периферичну артерію, частіше всього в тильну плюсневу або стегнову артерію. Цей катетер підключений до монітора, який надає інформацію «в реальному часі», таку як систолічний (САД), середній (САД) і діастолічний артеріальний тиск (ДАД), частоту серцевих скорочень, а також форму хвилі. З цієї причини вважається кращим методом контролю артеріального моніторингу тиску. Цей метод вимірювання особливо цінний при спостереженні за важкими пацієнтами для виявлення швидких змін артеріального тиску. Незважаючи на очевидні переваги, прямий моніторинг артеріального тиску не проводиться так часто, як непрямий, із-за більш високих витрат, необхідності в спеціальному обладнанні та підвищених навиків, необхідних для розміщення та подальшого проведення вимірювань. Виміряний таким чином артеріальний тиск зазвичай використовується в операційній та інтенсивній ветеринарній медицині. Більш активні пацієнти рідко переносять установку катетера і піддаються підвищеному ризику зміни катетера із-за руху.

Загальні принципи вимірювання

Одним із найбільш популярних методів є ультразвуковий допплеровський моніторинг артеріального тиску. Цей метод включає в себе доплерівський датчик з парою п'єзоелектричних кристалів всередині, який поміщається на шкіру в області над периферичною артерією. Манжету накладають по окружності хвоста або кінцівки пацієнта, а датчик розміщують дистально від манжети. Кров, що йде по артерії, видає звуковий сигнал в допплеровскому апараті. Манжету надувають до тех пір, поки звук не перестане бути чутним, а потім повільно здувають  до тих пір, поки звук не повернеться. Це дозволяє визначити систолічний тиск. Цей метод не підходить для собак і котів у якості засобів визначення DAP або MAP. Метод допплера вимагає більше навиків і більше часу, ніж осцилометричний метод, який є ще одним варіантом. Осцилометрія означає, що манжета підключається до пристрою, який визначає коливання артеріальної стінки під час кровотоку, поки манжета здувається. Осциллометричний прилад зазвичай відображає частоту пульсу разом з MAP, DAP і SAP. Іноді буває важко отримати точні показання за допомогою осцилометричного методу, якщо у пацієнта спостерігається значна брадикардія або тахікардія, серцеві аритмії, вазоконстрикція або коли пацієнт не може залишатися нерухомим. Осцилометричний моніторинг артеріального тиску особливо шкідливий, оскільки він вимагає менше технічних навиків для роботи, ніж метод Доплера, може бути запрограмований на вимірювання артеріального тиску через певні проміжки часу і вимагає меншої участі пацієнта.

Положення пацієнта та вибір кінцівок

Неправильне положення пацієнта або вибір кінцівки можуть призвести до неточних показань. Зазвичай найліпшою позицією є те положення, яке найбільш зручно для пацієнта. Найкращим вибором є зазвичай лежання на боку, нерухоме і розслаблене положення. Манжету можна накласти на передні або задні кінцівки, при цьому ефективними будуть області, розташовані поблизу передплюсни або зап'ястка, або хвоста. Хвіст — варіант для породи з дисхондроплазією, таких як бассет-хаунди і такси, у яких розміщення на передніх або задніх кінцівках може виявитися проблемним. Настійно рекомендується встановити манжету там, де пацієнт краще всього її переносить. Для отримання найбільш точного вимірювання артеріального тиску манжета повинна розподілятися як можна ближче до рівня правого передсердя.

Розмір і розташування манжети

Для точного вимірювання артеріального тиску дуже важливо використовувати манжету правильного розміру. Якщо манжета занадто вузька, це може привести до завищених показників. Якщо вона занадто широка, це може привести до помилкових показань, які знижують артеріальний тиск. Використовуйте окружність кінцівки або хвоста, де вимірюється артеріальний тиск, щоб визначити правильний розмір манжети. Ширина манжети повинна складати 30–40 % окружності місця розміщення (грудна кінцівка, тазова кінцівка або хвіст). Однак, якщо виміри потрапляють між двома розмірами манжети, виберіть більш широку з пари. Неправильний вибір і розміщення манжети є найбільшою причиною помилки при вимірюванні артеріального тиску. Помістіть манжету прямо над артерією. На деяких манжетах є відбиток стрілки артерії. Це не означає, що стрілка вказує про напрямок кровотоку. Це означає, що стрілка повинна перекривати частину анатомічного розміщення артерії. Направте трубку в сторону обладнання для моніторингу, і від тварини. Попіклуйтеся про те, щоб манжета була розташована близько до кінцівки і не була занадто тугою, оскільки це може затруднити кровотік, що призведе до помилкового вимірювання низького артеріального тиску. Враховуйте це при закріпленні манжети медичною стрічкою.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner