Продавець ТОВ УКРВЕТ розвиває свій бізнес на Prom.ua 14 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Кошик
295 відгуків
Ветеринарне обладнання та інструменти | Обладнання для тваринництва і птахівництва
Контакти
ТОВ УКРВЕТ
ул. Сеченова 7А, 03127, Київ, Україна
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45
+380 (96) 426-45-45
Мапа
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45

Сказ. Що це таке?

Сказ. Що це таке?

Що ви знаєте про сказ?

Сказ — смертельне вірусне захворювання, якому можна запобігти зробивши всього одну річ і це вакцинація. Адже сказ може передаватися людям, домашнім та свійським тваринам, якщо слина від хворої особини матиме контакт зі здорово. Вірус сказу вражає центральну нервову систему. Якщо організм не отримує належної допомоги після контакту, вірус може спричинити захворювання, що зрештою призведе до смерті.

Що таке сказ?

Сказ — вірусне захворювання, що найчастіше передається через укус скаженої тварини. Вірус вражає ЦНС ссавців, зрештою викликаючи захворювання та смерть. Переважна більшість випадків сказу, трапляються серед диких тварин, таких як кажани та лисиці, хоча будь-який ссавець може заразитися даним захворюванням. Вірус сказу Належить до ряду Mononegavirales, вірусів РНК. У цій групі віруси з чіткою формою «кулі» класифікуються в родині Rhabdoviridae, яка включає принаймні три роди вірусів тварин: Lyssavirus, Ephemerovirus і Vesiculovirus. Структура Рабдовіруси мають довжину приблизно 180 нм і ширину 75 нм. Геном сказу кодує п’ять білків: нуклеопротеїн (N), фосфопротеїн (P), матричний білок (M), глікопротеїн (G) і полімеразу (L). Усі рабдовіруси мають два основні структурні компоненти: спіральне рибонуклеопротеїнове ядро (RNP) і навколишню оболонку. У RNP геномна РНК щільно вкрита нуклеопротеїном. Два інших вірусних білка, фоспопротеїн і великий білок (L-протеїн або полімераза) пов'язані з RNP. Глікопротеїн утворює приблизно 400 тримерних шипів, які щільно розташовані на поверхні вірусу. Білок М асоціюється як з оболонкою, так і з RNP і може бути центральним білком збірки рабдовірусу. Сказ – це РНК-вірус. Геном кодує 5 білків, позначених як N, P, M, G і L. Розташування цих білків і геном РНК визначають структуру вірусу сказу.

Хто хворіє на сказ?

На сказ хворіють лише ссавці. Тобто теплокровні тварини та люди. Птахи, змії та риби не є ссавцями, тому вони не можуть заразитися сказом і не можуть його передавати. Домашні тварини (наприклад, коти та собаки) та худоба (наприклад, велика рогата худоба та коні) також можуть хворіти на сказ. Майже всі домашні тварини та худоба, які хворіють на сказ, не щеплені проти сказу. Більшість домашніх тварин хворіють на сказ через контакт із дикою природою.

Як передається сказ?

Вірус сказу передається через прямий контакт (наприклад, через пошкоджену шкіру або слизові оболонки очей, носа або рота) зі слиною або тканинами від інфікованої тварини. Зазвичай люди та тварини хворіють на сказ від укусу скаженої тварини. Також можливе, але рідко, зараження людей сказом через контакти без укусів, які можуть включати подряпини, садна або відкриті рани, які піддаються впливу слини чи іншого потенційно інфекційного матеріалу від скаженої тварини. Інші види контакту, такі як погладжування хворої на сказ тварини або контакт із кров’ю, сечею чи фекаліями хворої на сказ тварини, не пов’язані з ризиком інфікування та не вважаються загрозою сказу. Інші шляхи передачі, крім укусів і подряпин, зустрічаються рідко. Вдихання аерозолю вірусу сказу є одним із потенційних шляхів контакту без укусів, але, за винятком працівників лабораторії, більшість людей не стикаються з аерозолем вірусу сказу. Передача сказу через трансплантацію рогівки та солідних органів була зафіксована, але це також дуже рідко. Контакт з тим, хто отримує щеплення від сказу, не означає зараження сказом, не становить ризику інфікування та не потребує постконтактної профілактики. Вірус сказу стає неінфекційним, коли він висихає та коли на нього потрапляє сонячне світло. Різні умови навколишнього середовища впливають на швидкість, з якою вірус стає неактивним, але загалом, якщо матеріал, що містить вірус, сухий, вірус можна вважати неінфекційним.

Які ознаки та симптоми сказу?

Після контакту організму з вірусом сказу, він повинен потрапити в мозок, перш ніж викликати симптоми. Цей період між контактом і появою симптомів є інкубаційним періодом. Це може тривати від тижнів до кількох місяців.

Інкубаційний період може відрізнятися в залежності від

 • розташування місця впливу (наскільки далеко воно знаходиться від мозку)
 • тип вірусу сказу
 • будь-який існуючий імунітет.

Перші симптоми сказу можуть бути схожі на симптоми грипу, включаючи слабкість або дискомфорт, лихоманку або головний біль. У місці укусу також може бути дискомфорт, поколювання або свербіж. Ці симптоми можуть тривати кілька днів. Потім симптоми прогресують до церебральної дисфункції, тривоги, сплутаності свідомості та збудження. У міру прогресування захворювання у людини може виникнути аномальна поведінка, галюцинації, гідрофобія (боязнь води) і безсоння. Гострий період захворювання зазвичай закінчується через 2-10 днів. Коли з’являються клінічні ознаки сказу, хвороба майже завжди є летальною.

Як визначити, що тварина хвора на сказ?

Ви не можете визначити, чи хвора тварина на сказ, просто подивившись на неї — єдиний спосіб дізнатися напевно, чи є у тварини (або людини) сказ, — це провести лабораторне дослідження. Однак хворі на сказ тварини можуть поводитися специфічно. Одні тварини можуть бути агресивними та намагатися вкусити , вони можуть більше слинитися, ніж зазвичай. Інші тварини можуть бути боязкими, рухатися повільно або поводитися ручними аби дозволити наблизитися до них.

Ось деякі речі, на які варто звернути увагу:

 • загальне нездужання
 • проблеми з ковтанням
 • надмірне виділення слини
 • тварина, яка є надмірно агресивною
 • тварина, яка кусає уявні об’єкти (іноді називається «кусання мух»)
 • тварина, яка виглядає «приборкуватішою», ніж можна було очікувати
 • тварина, яка має проблеми з пересуванням або навіть може бути паралізованою
 • кажан, який лежить на землі

Як можна запобігти сказу у тварин?

Є кілька речей, які ви можете зробити, щоб захистити свого вихованця від сказу. До них належать регулярні вакцинації проти сказу, утримання домашніх тварин подалі від диких, вакцинація бродячих та диких тварин.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner