Продавець ТОВ УКРВЕТ розвиває свій бізнес на Prom.ua 14 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Кошик
295 відгуків
Ветеринарне обладнання та інструменти | Обладнання для тваринництва і птахівництва
Контакти
ТОВ УКРВЕТ
ул. Сеченова 7А, 03127, Київ, Україна
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45
+380 (96) 426-45-45
Мапа
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45

Вентиляція в корівнику

Вентиляція в корівнику

Вентиляція в корівнику необхідна для забезпечення циркуляції повітря усередині приміщення без протягів. При різких перепадах температури тварини можуть захворіти, що стане причиною втрати живої ваги і зниження кількості молока. Однак відсутність вентиляції теж може спровокувати захворювання, так як шкідливі речовини будуть залишатися всередині приміщення.

Навіщо потрібна вентиляція в корівнику

Сучасні будівлі сільськогосподарського призначення створюються із залізобетонних плит. У таких конструкціях циркуляція повітря практично відсутнія, однак вона повинна бути у всіх приміщеннях. Температура повітря безпосередньо залежить від зовнішніх чинників: взимку в них прохолодно, а влітку душно.

Вентиляція перешкоджає поширенню хвороботворних мікробів в корівнику, розганяючи повітря. Продукти життєдіяльності корів сприяють виділенню аміаку. При відсутності повітряних потоків він буде накопичуватися, сприяючи збільшенню вологості повітря. Тому хвороботворні бактерії розмножуватимуться значно швидше. Також їдкі пари здатні роз'їдати слизові оболонки. Таке середовище викликає різі в очах, сухість у роті і ряд різних захворювань. Таким чином, знижується імунітет у тварин, а сам фермер несе збитки. Наявність вентиляції допоможе вирішити дану проблему, забезпечивши комфортне проживання корів в приміщенні.

Як розрахувати необхідну потужність вентиляції

Для правильного розрахунку потужності потрібно враховувати кілька параметрів:

 • площа приміщення;
 • висота;
 • особливість клімату;
 • необхідний напрям потоків повітря.

Деталі установки вентиляції в корівнику залежать від індивідуальних параметрів приміщення. В інтересах фермера потрібно створювати комфортні умови життя. Чим краще почувається корова, тим швидше вона набирає вагу і більше дає молока. Це, в свою чергу, сприятливо позначається на прибутку фермера.

Розміри і обладнання корівника

Від розмірів приміщення буде залежати, яку систему вентиляції вибирати і як правильно її монтувати. Також це дозволить розрахувати початкові витрати на створення комфортних умов перебування тварин. Ось основні вимоги до розмірів будівлі:

 • висота від 2,5 метрів;
 • площа 6 кв. метрів на одну голову;
 • наявність зони для корів з телятами;
 • виділення площі для розміщення матеріально-технічної бази.

Більшість вентиляційних систем орієнтоване під стійлове утримання корів. Яке саме обладнання необхідно - залежить від того, як саме утримують корів. Найчастіше використовують стійловий метод. У цьому випадку тварини стоять на виділеному для них місці. Однак іноді використовують пасовищно-стійлове. Тоді корови знаходяться на спеціально підготовленій для них території.

Основні 3 напрямки вентиляції

Сьогодні існує три види системи вентиляції. У кожної є свої переваги і недоліки. Необхідно робити вибір на користь однієї з них, виходячи з економічної доцільності та кількості голів. Варто розглянути всі види вентиляційних систем більш детально:

1. Вентиляція природного типу

Повітряні потоки формуються завдяки наявності вікон, дверей та інших щілин в приміщенні. Можливо також створити спеціальні щілини по периметру стіни або в даху, які забезпечать подачу свіжого повітря в корівник. Основна перевага цього типу є у відсутності додаткових енегрозатрат. Однак розрахувати продуктивність досить складно.

Циркуляція повітря здійснюється в корівнику вже при наявності вікон, однак її недостатньо.

Ось основні недоліки природної вентиляції:

 • немає можливості вплинути на вологість повітря і його температуру;
 • наявність зон, де повітря застоюється;
 • в приміщення потрапляє кисень з іншими домішками, бактеріями і частинками пилу, які можуть виявитися небезпечними для тварин;
 • мікроклімат безпосередньо залежить від погоди.

Природний метод вентиляції погано підходить для великих господарств. Тому подібний тип вентиляції придатний тільки для невеликих корівників в приватних господарствах.

Важливо!!! Необхідно своєчасно прибирати продукти життєдіяльності корів. В іншому випадку природна вентиляція не зможе ефективно справлятися з поставленим завданням.

2. Система примусової вентиляції

Система примусової вентиляції створюється за допомогою спеціального обладнання. Вона працює від електромережі 220 V. Якщо планується створення господарства на кілька десятків голів, то рекомендується вибрати саме цей тип вентиляції. Переваги даної системи полягають у наступному:

 • можливість самостійно встановлювати оптимальний температурний режим в приміщенні;
 • прискорений повітрообмін;
 • відсутність зон застою;
 • ефективна боротьба з неприємними запахами.

Однак вона підвищує вартість продуктів, які виробляє тваринницька ферма. Це пов'язано з тим, що в ціноутворення додатково закладаються витрати на електроенергію, та технічне обслуговування обладнання.

Система примусової вентиляції передбачає наявність вентиляторів. Для того, щоб підібрати відповідний вентилятор для вашого корівника, необхідно заздалегідь прорахувати такі деталі: коефіцієнт втрати тиску на м2 повітряного каналу. Розраховувати даний коефіцієнт слід з опорою на таблицю, представлену нижче;

Трилопатеві вентилятори для ВРХ

Змішаний тип вентиляції

Змішаний тип найчастіше використовується на великих об'єктах. Він дозволяє знизити енерговитрати на створення повітряних потоків, тому що наявність великої кількості вікон і інших щілин дозволить вирішити проблему з кондиціонуванням природним чином в певні сезони (весняний і літній). Зі зниженням температури здійснюється перехід на штучну систему вентиляції.

Змішаний тип вентиляції передбачає використання як вікон, так і вентиляторів. Таким чином, змішаний тип підлаштовується під конкретні умови і дозволяє фермеру зробити вибір на користь одного з методів вентиляції самостійно. Згідно зі статистичними даними, близько 90% господарств, де знаходиться понад 50 голів великої рогатої худоби, використовують даний тип вентиляції для кондиціонування приміщення.

Устаткування для природної та штучної вентиляційної системи:

Відповідно, для системи змішаного типу необхідний повний комплекс зазначеного вище устаткування. Важливо розуміти, які саме умови мають бути створені для корів для отримання максимальних надоїв.

Вимоги до вентиляції для тваринницьких будівель

Серед вимог до вентиляції для корівника зупинимось на основних пунктах:

 • вентилювання приміщення повинно здійснюватися постійно, незалежно від поточних кліматичних умов. У зв'язку з цим влітку необхідно оновлювати повітря не менше шістдесяти разів на годину, в той час як взимку дана процедура здійснюється лише чотири рази на день;
 • в осінньо-зимовий сезон швидкість руху повітря не повинна перевищувати пів метра в секунду, влітку ці показники можуть збільшуватися вдвічі;

У різні пори року вентилятори працюють в різних режимах

Вимоги до температурного режиму

При спорудженні корівника потрібно передбачити мінімальне потрапляння опадів всередину. Оптимальна температура варіюється від -5 до +25 градусів. Чим вище температура, тим менше апетит в корів і кількість молока. Якщо всередині корівника холодно, то тварини більше їдять. Однак це не впливає на їх продуктивність, зате негативно відбивається на доходах фермера.

Для корів після пологів і їх телят потрібні умови підвищеної комфортності.

Важливо! Корови, на відміну від людини, виділяють набагато більше тепла від свого тіла. При зміні норми тварини можуть погано почуватися, що призводить до хвороб і зниження продуктивності. Тому важливо стежити за підтриманням постійного рівня температури і вологості повітря.

Як вираховується показник повітрообміну

Існує спеціальна формула для визначення оптимального мікроклімату для корів: L = Q x K + a / q1 – q2.

L – загальна кількість повітря, що знаходиться всередині будівлі;

Q – рівень випарів від гною всередині корівника протягом години;

K – виділяється волога під час дихання (залежить від температури повітря);

A – швидкість випаровування в приміщенні;

q1 і q2 – вологість повітряних потоків і придаткового повітря відповідно.

Мікроклімат в кожному конкретному корівнику індивідуальний і розраховується за формулою. Кратність повітрообміну визначається шляхом ділення величини L на обсяг повітря всередині приміщення (визначається шляхом множення висоти будівлі на його ширину і довжину). Щоб надої завжди були на високому рівні, необхідно не тільки давати якісний корм, а й уважно стежити за мікрокліматом. Тому тваринницькі ферми приділяють цьому велике значення.

Вентиляційні штори, призначені для корівника

На стелі встановлюється спеціальний коньок із захистом від птахів і пилу. Він необхідний, щоб холодне повітря проштовхувало тепле назовні.

Штори для вентиляції бувають:

 • встановленими вертикально або горизонтально;
 • функціонуючими в автоматичному або ручному режимі.

Штори з автоматичним приводом більш зручні в обігу в порівнянні з ручними.

До матеріалу штор пред'являється кілька вимог:

 • він не повинен руйнуватися при зміні температур;
 • повинен бути стійким до підвищеної вологості повітря і випаровування аміаку;
 • його можна легко очистити від бруду.

Якщо у вас немає досвіду в установці вентиляційних систем, ми настійно рекомендуємо вам звернутися до проектувальників, які давно працюють на ринку, щоб все було зроблено якісно.

Освітлення корівника

Від тривалості світлового дня залежить надій, тому необхідно створювати штучне освітлення в корівнику. Активність тварин повинна становити 16 годин на день. 8 годин відводиться на сон. Прокидатися корови повинні в 4 ранку, а закінчується їх день о 20.00.

Крім вентиляції, корівник необхідно забезпечити системою освітлення.

Ось основні принципи встановлення освітлення:

 • рівномірне розташування ламп;
 • негайне включення на всій території корівника від одного вимикача;
 • коефіцієнт пульсації лампи до 1%;
 • якість роботи лампи не змінюється протягом усього терміну експлуатації.

Існує багато різних рішень побудови системи освітлення. Найважливіше – передбачити рівномірний розподіл світла, щоб не було темних кутів і надмірно освітлених зон.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner