Продавець ТОВ УКРВЕТ розвиває свій бізнес на Prom.ua 14 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Кошик
295 відгуків
Ветеринарне обладнання та інструменти | Обладнання для тваринництва і птахівництва
Контакти
ТОВ УКРВЕТ
ул. Сеченова 7А, 03127, Київ, Україна
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45
+380 (96) 426-45-45
Мапа
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45

Як вибрати розбавник для сперми кнурів-плідників

Як вибрати розбавник для сперми кнурів-плідників

Тетяна Чорнозуб,

кандидат ветеринарних наук,

науковий консультант ТОВ «УКРВЕТ»

Як вибрати розбавник для сперми кнурів-плідників

Сьогодні важко зустріти господарство, в якому б не застосовувалося штучне осіменіння свиней. Адже це один із шляхів інтенсифікації галузі та повної реалізація генетичного потенціалу тварин. Однією з важливих складових елементів технології відтворення свиней є процес отримання сперми у кнурів та її розрідження. При цьому актуальним завданням є, перш за все, продовження терміну зберігання сперми поза організмом плідника якомога довший час. Водночас розрідження сперми дозволяє збільшити кількість спермодоз. З цією метою використовуються спеціальні комерційні розбавники. Нині вони є є невід'ємною частиною процесу штучного осіменіння свиней. Зважаючи на це, до розбавників існує ряд вимог, ігнорування яких може призводити до зниження показників відтворення.

Перш за все розглянємо, що таке розбавник та чому його вибір є таким важливим для виробництва.
Розбавник (екстендер, англ. наповнювач) – суха порошкоподібна концентрована суміш або розчин синтетичного походження зі спеціально підібраним компонентним складом, який використовується з метою приготування розчинника й розбавлення сперми для забезпечення життєздатності сперматозоїдів зі збереженням запліднюючої здатності.

Розбавники класифікуються за тривалістю зберігання розрідженої сперми:

- короткотривалого терміну (Short term) – 3-4 доби,
- середньотривалого терміну (Long term) – 6 діб,
- довготривалого терміну (Super long) – 7-12 діб.

У переважній більшості с.-г. підприємств для того, щоб сперму плідників не купувати, їх безпосередньо утримують у господарстві. Це дає можливість вести чіткий племінний облік тварин та використовувати завжди свіжу й перевірену за якістю сперму. Також слід звернути увагу, що у господарствах утримується від кількох голів кнурів до кількох десятків, причому різних вікових груп, для яких передбачена різна інтенсивність статевого навантаження. Саме задля цього в межах одного господарства доцільним є використання розбавників для різного терміну зберігання сперми. Зокрема для сперми молодих кнурів слід обирати розбавники для середнього й тривалого терміну її зберігання, що дає можливість більш економічно її використовувати. Для самців старших вікових груп (з більш інтенсивною частотою отримання сперми) зазвичай використовуються екстендери для короткотривалого зберігання.

Доречним є застосування довготривалих екстендерів для зберігання у жарку пору року, оскільки об'єм сперми та концентрація сперматозоїдів дещо знижується, а тому виникає потреба збільшити тривалість життя гамет та отримати більшу кількість спермодоз.

Нині на ринку ветеринарних засобів для розрідження сперми представлено значний асортимент комерційних розбавників різних торгових марок – BTS (Kruse, Данія), Dilu-Cell (Hain, Германія), ВТЅ (Minitub, Германія), Kobidil+ (Str., Франція), BTS (IMV, Франція), Durasperm (Kruse, Данія), Dmax-6 (Str., Франція), Androstar (Minitub, Германія), Cronos (Medi Nova, Італія) тощо. Всі ці розбавники розроблені та виготовлені за спеціальними технологіями виробниками Європейських країн. Їх виробництво відповідає стандартам якості GMP (Good Manufacturing Practice).

Розбавники переважно складаються із синтетичних компонентів, які підібрані в дуже точних і пропорційних співвідношеннях, баланс яких порушувати не можна. Виробники розбавників вводять до їх складу різні компоненти, кожен з яких виконує певну фізико-хімічну функцію, захищаючи сперматозоїди від негативного впливу факторів навколишнього середовища. Наприклад, у розбавниках деяких торгових марок додані антиоксиданти, які стабілізують процеси вільнорадикального окиснення ліпідів у спермі, мінімізуючи токсичний вплив продуктів життєдіяльності. Це сприяє більш тривалій виживаності сперматозоїдів зі збереженням високої запліднюючої здатності. Та які б не були розбавники за компонентним складом, принципи їх застосування однакові як у промислових, так і у фермерських господарствах.

При розбавленні сперми потрібно зважати на те, що з моменту отримання сперми у плідника й годині до її введення в статеві шляхи самки на неї діють різні фактори зовнішнього середовища, які прямо або опосередковано знижують її якість. Тому вчасне та правильне розрідження сперми зменшує агресивний вплив зовнішнього середовища та забезпечує статеві клітини всіма необхідними поживними речовинами. Саме цьому підбір розбавника є важливим і відповідальним моментом, оскільки від цього залежить тривалість життєдіяльності сперматозоїдів та їх запліднююча здатність.

Для того, щоб максимально забезпечити вищезазначені функції сперматозоїдів, компонентний склад розбавника повинний підтримувати на належному рівні їх фізіологічні та функціональні властивості:

- забезпечити життєдіяльність сперматозоїдів в умовах анабіозу гальмуючи інтенсивність швидкості руху та обмінних процесів сперматозоїдів;
- підтримати сталість кислотності середовища (рН) й осмотичного тиску, фізико-хімічні властивості та біологічні функції сперматозоїдів;
- усунути або мінімізувати пошкодження клітинних субодиниць, які викликані перепадом температури навколишнього середовища або впливом «холодового шоку»;
- створити захисне середовище для статевих клітин стабілізуючи функцію мембранного апарату та попереджаючи передчасну капацитацію й акросомну реакцію сперматозоїдів тощо.

Розбавники використовуються задля зберігання сперми у розрідженому та охолодженому стані при цьому застерігаючи сперматозоїди від впливу холодового шоку, пошкодження та передчасного старіння, а також від розмноження мікрофлори.

Вибір розбавника технологами господарств визначається, як правило, запланованим терміном зберігання розрідженої сперми. Наразі в Україні переважна більшість господарств застосовує розбавники, які призначені для короткотривалого зберігання розрідженої сперми кнурів. Якщо сперму отримують і використовують безпосередньо в господарстві, доцільно і більш економічно вигідно застосувати триденні розбавники. Вони більш прості по своєму компонентному складу, а тому значно дешевші, порівняно з довготривалими екстендерами.

Іноді буває так, що розбавник з якихось причини не підходить для сперми того чи іншого кнура: знижуються показник рухливості сперматозоїдів або швидкість їх руху, порівняно із розбавником який використовувався раніше. При цьому, головним умовою є підтримання рухливості сперматозоїдів впродовж заявленого терміну зберігання сперми та відсутність їх аглютинації.

Як вже зазначалося, виробники розбавників додають компоненти, які незначно гальмують швидкість руху сперматозоїдів, що дає можливість значно збільшувати час їх життєдіяльності поза організмом самця. Іноді у спермі деяких плідників під час її зберігання може інтенсивно накопичуватися молочна кислота і компонентний склад розбавника нездатен її нейтралізувати унаслідок чого значно знижується рухливість гамет та розвиваються ваді їх руху.

Ще одним вагомим фактором є те, що у спермі тварин присутні понад 400 видів сапрофітних й умовно патогенних мікроорганізмів і більше 50 видів патогенних збудників та грибів, що значно впливає на рухову активність сперматозоїдів та їх запліднюючу здатність.

Згідно багатьох наукових досліджень, у спермі кнурі-плідників присутні переважно ассоциации різних видів збудників – стрептококи, стафілококи, мікрококи, кишкова, синьогнійна та сінна палички, протей, мікоплазми та інші, для яких сперма є відмінним поживним середовищем. У процесі її обробки та зберігання кількість збудників значно зростає. При цьому продукти їх життєдіяльності значно знижують якість сперми, викликаючи різні структурні зміни сперматозоїдів. Це призводить до зменшення терміну зберігання сперми, виникнення аглютинації, посилення процесів ПОЛ, що спричиняє передчасну загибель статевих клітин. Разом із цим, сперма, яка вражена збудниками, потрапляючи у статеві шляхи самок під час осіменіння, викликає розвиток запальних процесів, неплідність, прохолости, малоплідність тощо. З метою нейтралізації впливу вищезазначених факторів та максимальної захищеності сперматозоїдів виробники вводять антиоксидантні, протитоксичні компоненти та різні білкові сполуки.

Задля попередження негативного впливу мікрофлори на якість сперми в розбавники вводяться антибактеріальні препарати. Зазвичай це моно - та полікомплекс антибіотиків широкого спектру дії.
Зокрема розбавники для короткотривалого зберігання забезпечені одним антибіотиком – гентаміцином, а для довготривалого зберігання комплексом антибіотиків, таких як неоміцин+пеніцилін, гентаміцин+пеніцилін+лінкоміцин, амоксіцилін+гентаміцин тощо. Антибіотики, що входять до складу розбавника повинні мати синергічну дію й володіти бактерицидними та бактеріостатичними властивостями проти різних збудників. Антибактеріальний комплекс розбавника винен максимально нейтралізувати агресивний вплив патогенної мікрофлори застерігаючи сперматозоїди від впливу продуктів їх життєдіяльності. Разом із цим потрібно контролювати чутливість та звикання мікроорганізмів до антибіотиків. Тому, враховуючи даний факт, виробники періодично змінюють антибактеріальний склад або їх комбінацію в екстендері, про що зазначають у сертифікатах.

У разі, якщо антибіотик володіє низькою антибактеріальною властивістю проти того чи іншого збудника, у спермі починається інтенсивне розмноження збудників (рис. 1), що негативно впливає на показники її якості. Зокрема, у перші дві-три доби зберігання сперми виникає масова аглютинація сперматозоїдів, унаслідок чого знижується їх прямолінійно-поступальний рух або виникає передчасна загибель. Водночас за осіменіння свиноматок з високим колі-титром патогенної мікрофлори їх заплідненість різко знижується або розвиваються метрити, які виникають саме після осіменіння.

Як вибрати розбавник для сперми кнурів-плідників  Як вибрати розбавник для сперми кнурів-плідників

Рис. 1. Ріст колоній патогенної мікрофлори у розрідженій спермі кнура (середовище МПА)

У випадку, коли антибактеріальний склад розбавника володіє високими бактерицидними й бактеріостатичними властивостями під час зберігання сперми, ріст колоній утворюючих одиниць умовно-патогенної чи патогенної мікрофлори відсутній (рис. 2).

Як вибрати розбавник для сперми кнурів-плідників

Рис. 2. Відсутність росту колоній патогенної мікрофлори у розрідженій спермі кнура (середовище МПА)

Отже, обираючи розбавник для потреб свого господарства, пам " ятайте, що в першу чергу слід враховувати для сперми якої вікової групи, технологічні потреби господарства, пору року тощо. Також звернути увагу на ряд факторів: компонентний склад!, торгову марку, країну-виробника; наявність сертифікату якості продукту й відповідність стандарту ISO та GMP; термін придатності розбавника, серію та номер партії та ін. Обраний розбавник повинен мати високу інтенсивність розчинення кристалів сухого концентрованого порошку у теплій демінералізованій води й зберігатися за належних умов температурного режиму.

Враховуючи господарські вимоги та підходи до вибору розбавників, компанія «УКРВЕТ» пропонує широкий їх асортимент (різних торгових марок, від різних Європейських виробників), що задовольнить потреби будь-якого господарства. Водночас наші спеціалісти допоможуть максимально правильно підібрати розбавник для сперми кнурів-плідників Вашого господарства.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner