Продавець ТОВ УКРВЕТ розвиває свій бізнес на Prom.ua 14 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
296 відгуків
Ветеринарне обладнання та інструменти | Обладнання для тваринництва і птахівництва
Контакти
ТОВ УКРВЕТ
ул. Сеченова 7А, 03127, Київ, Україна
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45
+380 (96) 426-45-45
Мапа
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45

Підходи до організації лабораторії по штучному осіменінню свиней

Підходи до організації лабораторії по штучному осіменінню свиней

Тетяна Чорнозуб,

кандидат ветеринарних наук,

науковий консультант ТОВ «УКРВЕТ»

Підходи до організації лабораторії по штучному осіменінню свиней

  Перед запуском роботи комплексу або при вдосконаленні підходів до відтворення свиней завжди постає ряд питань: «З чого розпочати? Як організувати роботу лабораторії штучного осіменіння? Яким обладнанням її укомплектувати? До кого звернути за порадою та комплексним підбором необхідного лабораторного обладнання?

Для успішного застосування штучного осіменіння свиней в першу чергу необхідне стабільне й ефективне виробництво сперми, а тому цей технологічний процес неможливий без устаткованих належний чином манежу та лабораторії. Їх комплектація винна забезпечуваті увесь процес від отримання сперми до осіменіння.

Нині на ринку ветеринарного й зоотехнічного обладнання представлено дуже великий асортимент витратних матеріалів та обладнання для устаткування лабораторій. Раціональний їх підбір залежить від можливостей та виробничих потужностей господарства. Враховуючи даний факт, потрібно завжди виходити з того, що штучне осіменіння повинно бути якомога дешевшим, ефективним і цілком забезпечуваті всі необхідні потреби відтворення.

Разом із організацією роботи лабораторії передбачається й устаткування манежу для отримання сперми кнурів, адже всі й починається саме з нього. Тут проводитися привчання кнурів до садки на фантом, отримується сперма, аналіз якої в подальшому відбувається в лабораторних умовах. Манеж – це окрема, світла кімната закритого типу, укомплектована фантомом, гумовим килимком, бактерицидною лампою, елементами підігріву у холодну пору року та охолоджувальною вентиляцією у теплу пору. Зазвичай, фантом установлюється посеред кімнати для того, щоб оператор мав легкий доступ до тварини, як із правої, так із лівої сторін. Для безпеки роботи операторів облаштовуються спеціальні «острівці безпеки». В таких умовах відбувається швидке привчання кнурів до садки на фантом, - виробляються та закріплюються безумовні статеві рефлекси, оскільки мінімізується вплив подразнюючих факторів зовнішнього середовища. Стаціонарно облаштований манеж можна мити, дезінфікувати та провітрювати в кінці робочого дня або тижня.

Стаціонарно облаштований манеж для отримання сперми у кнурів

Рис. 1. Стаціонарно облаштований манеж для отримання сперми у кнурів

У деяких господарствах з метою економії місця та мінімізації витрат часу операторів практикується отримання сперми безпосередньо у клітці, де утримується плідник, коли фантом завозитися або заноситися до нього. Та не дивлячись на ті, чі це стаціонарно облаштований манеж, чи пересувне чучало, оператор повинен отримувати сперму, максимально дотримуючись усіх санітарно-гігієнічних вимог. Еякулят отримується у спеціально підготовлений спермозбирач, який складається із комплекту – гуртки-термоса та мішка для збору сперми з фільтром. Такий підхід забезпечує високу санітарно-гігієнічну якість сперми та попереджує температурний шок сперматозоїдів.

Наразі сперма у кнурів отримується мануально, методом «подвійної рукавички», коли на руку оператора, який здійснює збір сперми, одягнена вінілова рукавичка, поверх якої одягнена гігієнічна (тонка, поліетиленова). Протирання ділянки препуція перед отриманням сперми проводитися сухими паперовими серветками, що запобігає потраплянню в еякулят секрету із уретри, дивертикула, залишків сечі та бруду. Гігієнічна обробка сухими серветками значно підвищує санітарний стан отриманого еякуляту. Багато хто із операторів для такої обробки використовує серветки, які зволожені різними дезінфікуючими засобами. Застерігаємо, що ні в якому разі не можна при отриманні сперми плідників використовувати вологі серветки, які містять спирти чи інші леткі або пахучі речовини, оскільки вони мають сперматоцидний вплив на сперматозоїди. Постійне застосування таких серветок також може провокувати подразнення та запалення – постить, баланіт, баланопостит.

Після отримання сперма передається у лабораторію, де за допомогою спеціального обладнання та витратних матеріалів визначаються показники якості сперми. Своєчасна й об єктивна її оцінка спрямована на недопущення до процесу осіменіння сперми низької якості. Для її дослідження в умовах лабораторії створюються санітарно-гігієнічні умови та розмежовуються зони, в кожній з яких проводитися певне дослідження. Обладнання в лабораторії встановлюється таким чином, щоб процес дослідження сперми був послідовним і лаборанту було зручно переходіті від одного приладу до іншого.

В умовах шкірного господарства, сперма кнурів повинна оцінюватись за основними показниками, застосовуючи наступні методи:

- візуальний – визначається об'єм, колір, запах та консистенція нативної сперми;

- мікроскопічний – визначається прямолінійно-поступальний рух сперматозоїдів, оцінюються ваді руху, наявність та характер аглютинації тощо;

- фотометричний – визначається концентрація сперматозоїдів;

- морфологічний (фарбування мазків з подальшою їх мікроскопією) – визначається кількість живих, мертвих та аномальних статевих клітин.

Мікроскопічне дослідження сперми

Рис. 2. Мікроскопічне дослідження сперми

Визначення показників якості сперми слід проводити у шкірного окремого плідника, який утримується у господарстві.

Після того, як сперма оцінена візуально за органолептичними показниками, наступним кроком її дослідження є визначення об єму, який проводитися шляхом зважування. Задля цього в умовах лабораторії встановлюються лабораторні ваги з цифровим табло, що дозволяє визначити об'єм отриманого еякуляту за кілька хвилин. Зважування еякуляту може відбуватися, як у кружці-термосі, так і в поліетиленовому мішку для збору сперми (залежно від того, як зручно лаборанту).

Мікроскопія сперми проводитися методом роздавленої краплі». Для цього дослідження потрібні витратні матеріали скельця, піпетки, які повинні бути підігріті до температури 38-40 °С. Тому в лабораторії обов'язково повинен бути встановлений мікроскоп з функціями підсвічування й підігрівання, оскільки без них неможливо об єктивно оцінити основні показники якості сперми.

Є невід'ємною ланкою, яка дозволяє швидко визначати показник концентрації сперматозоїдів кнурів в умовах лабораторії є використання портативного фотометра.

Портативні фотометри для визначення концентрації сперматозоїдівПортативні фотометри для визначення концентрації сперматозоїдів

Рис. 3. Портативні фотометри для визначення концентрації сперматозоїдів

Фотометрія дає змогу операторам витрачати мінімальну кількість часу на визначення одного із основних показників якості – концентрації сперматозоїдів. Це дозволяє швидко визначитися із потребою кількості розбавника та кратністю розрідження сперми.

Сперму кнурів допускають до розбавлення або вибраковують тільки після повного й належного визначення показників її якості лаборантом.

 Таблиця 1 Нормативні показники якості сперми кнурів-плідників

Показники якості сперми

Нормативно-допустимі значення

Об'єм еякуляту, мл

не менше 100

Колір

білого або з сіруватим відтінком

Запах

без запаху або із запахом яєчного білка

Консистенція

водяниста

Рухливість сперматозоїдів (ППР), %

не нижче 70 %

Концентрація сперматозоїдів, млн/мл

не менше 100

рН сперми

7,2–7,6

Кількість патологічних сперматозоїдів, %

не більше 10

Кількість мертвих сперматозоїдів, %

не більше 10

Сперма кнурів з нормальними показниками якості розріджується спеціальними розбавниками, які завчасно готуються в умовах лабораторії. Їх приготування неможливе без спеціалізованої водяної бані. Вона забезпечує відповідний температурний режим спеціально підготовленої демінералізованої води для повноцінного розчинення компонентів розбавника.

Водяна баня для приготування розбавників

Рис. 4. Водяна баня для приготування розбавників

Приготування розбавників відбувається тільки в лабораторних умовах з дотриманням максимальної гігієнічністі та вимог. Ступінь розрідження сперми та розрахунок спермодоз визначається згідно отриманих показників: об'єднання об'єму сперми, рухливості та концентрації сперматозоїдів. Враховуючи ці дані, кратність розрідження сперми може бути різною, від 1:3 до 1:5-8, а іноді – 1:10.

Перед змішуванням рідин – розбавника зі спермою, з метою попередження температурного шоку сперматозоїдів, в обов'язковому порядку проводитися їх термометрія. При цьому, технологічно допускається коливання температури ±1 °С (головна вимога). Термометрію середовищ проводять за допомогою спиртових термометрів, яких у лабораторії бажано мати кілька одиниць: окремо для вимірювання температури сперми, розбавника та води у водяній бані.

Визначення температури сперми перед розбавленням

 Рис. 5. Визначення температури сперми перед розбавленням

 Готовий стабілізований розбавник невеликими порціями доливають до сперми, а не навпаки!

В подальшому, для зручного використання спермодоз в умовах технологічних приміщень, сперму фасують у пластикові пляшечки або тюбики. Фасування сперми може відбуватися ручним або автоматичними методами. Наразі у господарствах проводять дозований розлив сперми ручним методом, тобто без застосування спеціалізованого обладнання. Цей метод є надійним, дешевим та практичним.

Розфасовану сперму в пляшечках для подальшого зберігання поміщають у спеціальні термошафи або клімабокси, які підтримують стабільну температуру в межах +17 °С (з допустимим температурним коливанням ±1 °С).

Сучасна технологія відтворення свиней немислима без застосування ультразвукового дослідження. Даний метод дослідження неінвазивний і має високу інформативність та широкий спектр діагностичних можливостей. Проведення ультразвукової діагностики в свинарстві значно прискорює процес досліджень та прийняття відповідних рішень, запобігає уникненню економічних втрат у веденні галузі.

Сучасні портативні ультразвукові прилади дозволяють візуалізувати ембріони з 18-20-ї доби вагітності без нанесення шкоди їх розвитку та здоровю свиноматки. Рання діагностика супоросності значно полегшує рух поголів'я свиноматок по технологічних групах, дозволяє своєчасно формувати групи вагітних тварин; контролювати ембріональну смертність; виявляти неплідних тварин з метою подальшого проведення стимуляції та синхронізації статевого циклу; своєчасно виявляти акушерсько-гінекологічну патологію та життєздатність плодів тощо. З усіма цими завданнями можна легко справитися з допомогою портативного ультразвукового приладу MSU 1 (Kaixin).

Портативний ультразвуковий прилад MSU

Рис. 6. Портативний ультразвуковий прилад MSU

При зверненні з питаннями комплектації манежу та лабораторії фахівці ТОВ «УКРВЕТ» допоможуть Вам раціонально підібрати найнеобхідніше обладнання й розрахувати необхідну кількість витратних матеріалів для забезпечення ефективної роботи відтворення свиней у Вашому господарстві.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner