Продавець ТОВ УКРВЕТ розвиває свій бізнес на Prom.ua 14 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
296 відгуків
Ветеринарне обладнання та інструменти | Обладнання для тваринництва і птахівництва
Контакти
ТОВ УКРВЕТ
ул. Сеченова 7А, 03127, Київ, Україна
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45
+380 (96) 426-45-45
Мапа
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45

Каудотомія у поросят: необхідність чи мода?

Каудотомія у поросят: необхідність чи мода?

Каудотомія у поросят: необхідність чи мода?

ЧОРНОЗУБ ТЕТЯНА ВАСИЛІВНА
кандидат ветеринарних наук,
науковий консультант ТОВ «УКРВЕТ»

Нині на свинокомплексах досить розповсюдженим явищем є травматизм тварин, який часто пов'язаність язаний із кусанням поросятами своїх співмешканців за вухан, хвости, бокові частин тулуба тощо, тобто прояв канібалізму. Наслідком цього є кротеча, інфікування рваних і кусаних ран різними патогенними збудниками (стрепто-, стафілококами, грибками тощо), розвиток місцевих патологічних процесів та їх ускладнення. Це призводить до зниження приростів маси тіла, вибраковки та вимушеного забою таких тварин.

Наразі факторів виникнення канібалізму дуже багато. Практики й науковці вказують на основні фактори цього явища: скупчене утримання тварин, обмежений доступ до води й корму, неоднорідність групи поросят по масі тіла та віку, порушення мікроклімату, підвищення температури повітря, особливо в спекотну пору року, порушення освітленості (напівтемне або занадто яскраве світло), підвищення загазованості боксів або приміщень, незбалансованість та неповноцінність раціонів тощо. Все це спонукає розвиток стресу та агресивну поведінку тварин, що нерідко може закріпитися як «погана звичка». Останні у поросят закріплюються надовго й із простого кусання хвостів чи вух вони починають жувати їх так, що від них не залишається навіть місця. Іноді разом із хвостом кусають навіть за вульву, анус, унаслідок чого задня частина поросяти схожа на одну велику кровоточиву рвону рану.

Водночас можна навести цілий ряд господарств, де ці причини відсутні, а канібалізм всерівно реєструється. З метою зняття стресу й усунення канібалізму у поросят практики радять облаштовувати верстати для утримання поросят імпровізованими іграшками. В якості останніх слугують: підвішені на ланцюгу шматки брусків дерева, м'які ячі, пластикові пляшки, автомобільні шини тощо. Займаючись різними розвагами, поросята часто відволікаються й не влаштовують бійок між собою.

Одним із сучасних заходів, спрямованих на профілактику канібалізму, є ампутація хвоста або каудотомія. Дану операцію виконують на 1-2 добу після народження, але не пізніше 4-ї доби. Техніка операції проста, виконується без проведення знеболювання. При цьому оператор утримує однією рукою паця в підвішеному стані головою донизу, іншою – проводити операцію за допомогою хірургічного інструмента. Для цієї маніпуляції можна використовувати наступні інструменти: хірургічні ножиці, емаскулятор чи щипці (рис. 1, 2) або ж спеціальні прилади – газовий чі електротермокаутер. Хірургічні інструменти перед проведенням маніпуляції потрібно обов'язково ретельно дезінфікувати.

Рис. 1. Емаскулятор для каудотомії та кастрації

Рис. 2. Щипці для каудотомії та обрізання іклів
       Рис. 2. Щипці для каудотомії та обрізання іклів

Рис. 1. Емаскулятор для каудотомії та кастрації

Питання стосовно довжини хвоста, яку потрібно залишити, є дискусійним. У кожному господарстві технологи та лікарі мають своє бачення. Наприклад, багато хто із практиків ампутує хвіст, відступивши від його кореня лише 1 см (рис. 3), інші – залишають куксу до 2 див. Іноді відсікається половина хвоста. У ряді країн Європи практикується видалення 2/3 його довжини. Деякі фахівці считают, що довжина хвоста винна бути такою, щоб кукса «прикривала» анус і вульву від травм та забруднень.

Рис. 3. Ампутація хвоста у поросят за допомогою щипців
 Рис. 3. Ампутація хвоста у поросят за допомогою щипців

Під час ампутації ручки інструмента стискають поступово і після повного передавлювання тканин хвоста їх тримають стиснутими ще впродовж кількох секунд. Потім куксу хвоста обробляють одним із аерозольних препаратів (Кубатол, Септонекс), які володіють протимікробними властивостями та утворюють на поверхні рани плівку, що захищає тканини від забруднення й сприяє загоюванню під струпом. Поросята відносно легко переносять цю операцію.

Іноді у поросят після каудотомії з куксі хвоста виникає незначна кротеча. Для її зупинки куксу додатково стискають емаскулятором чі на 1-2 рік накладають лігатуру або ж еластратором одягають гумове кільце. Інших ускладнень після каудотомії, як показує практика, не виникає, оскільки вкрита струпом кукса хвоста не забруднюється та не інфікується.

Якщо каудотомію виконують електротермокаутером, його лезо нагрівають до почервоніння і хвіст ампутують, відступивши від його кореня 1,5–2 см (рис. 4).

Рис. 4. Ампутація хвоста у поросят за допомогою електротермокаутера
Рис. 4. Ампутація хвоста у поросят за допомогою електротермокаутера 

У процесі роботи лезо приладу може нагріватися до температури 600 °С, тому потрібно бути дуже обережними під час його використання. Для цього окремі моделі електротермокаутерів облаштовані спеціальним металевим притискачем (фіксатором) хвоста (рис. 5). При цьому хвіст надійно фіксується, а його тканини швидко перепалюються розпеченим лезом.

Унаслідок такої ампутації на поверхні куксі утворюється струп темно-бурого кольору. У післяопераційний період, як правило, ускладнення не виникають: кротеча попереджається за рахунок впливу на судини хвоста високої температури, а післяопераційна рана загоюється під струпом, що виключає її інфікування. Після застосування газових та електротермокаутерів додаткова дезінфекція куксі хвоста зазвичай не застосовується.

      Рис. 5. Електротермокаутер для обрізання хвостів із зігнутим ножем і притискачем хвоста
Рис. 5. Електротермокаутер для обрізання хвостів із зігнутим ножем і притискачем хвоста

Рис. 6. Електротермокаутер для обрізання хвостів із прямимо ножем

Рис. 6. Електротермокаутер для обрізання хвостів із прямимо ножем

Сьогодні серед технологів великої популярності набуває застосування газового термокаутера (рис. 7). Основною його перевагою є практичність та ергономічність, а також відсутність потреби приєднання до електромережі. Водночас існує можливість дозаправки газового балона приладу в будь-яких умовах використання. Робоча температура накалювання газового термокаутера 500 °С, що забезпечує швидке перепалювання тканин і попередження кровотечі з куксі хвоста. Часто даний прилад застосовується для каудотомії великої кількості поголів'я поросят.

Рис. 7. Газовий термокаутер із притискачем для каудотомії
 
Рис. 7. Газовий термокаутер із притискачем для каудотомії

Застосування газових чі електротермокаутерів дає можливість виконувати дану маніпуляцію одній людині. Проте у більшості господарств з метою швидкого проведення каудотомії її виконує лікар та асистент (помічник).

Враховуючи вищезазначене, проводити чи не проводити каудотомію вирішувати Вам самим. Потрібно завжди враховувати доцільність проведення даної маніпуляції саме у Вашому господарстві, тобто визначитися, чи є це технологічною необхідністю або модою.

За звернення до фахівців компанії «УКРВЕТ», наші спеціалісти допоможуть підібрати будь-який зручний хірургічний інструмент чи прилад для проведення каудотомії у поросят, враховуючи особливості технології Вашого підприємства, який Ви з легкістю й задоволенням зможете застосовувати на виробництві впродовж тривалого часу.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner