Продавець ТОВ УКРВЕТ розвиває свій бізнес на Prom.ua 14 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Кошик
295 відгуків
Ветеринарне обладнання та інструменти | Обладнання для тваринництва і птахівництва
Контакти
ТОВ УКРВЕТ
ул. Сеченова 7А, 03127, Київ, Україна
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45
+380 (96) 426-45-45
Мапа
+380 (93) 426-45-45
+380 (67) 426-45-45
+380 (50) 426-45-45

Діагностика субклінічного маститу у корів

Діагностика субклінічного маститу у корів

Діагностика субклінічного маститу у корів

ЧОРНОЗУБ ТЕТЯНА ВАСИЛІВНА
кандидат ветеринарних наук,
науковий консультант ТОВ «УКРВЕТ»

Сьогодні, коли Україна стоїть на порозі вступу в ЄС, значно підвищуються стандарти до санітарної якості молока та молочної продукції. У зв'язку з цим виробники молока та молокопереробні підприємства намагаються контролювати якість молочної сировини на усіх рівнях її виробництва. Адже молоко, яке не відповідає стандартам якості вибраковується або переробляється на корм тваринам. Неякісне молоко може містити інгібітори, антибіотики, збудники хвороб, мати неприємний запах ацетону, що створює серйозну небезпеку для здоров'я людей.

Найпоширенішою хворобою у молочному скотарстві є мастит, особливо субклінічний, який може охоплювати до 60 % молочних корів. Дані захворюванння зумовлене поліфакторними причинами: хворобами статевих органів, кінцівок, порушення технології утримання, правил машинного доїння та проведенням дезінфекції, підвищеною контамінацією тканин молочної залози умовно-патогенною мікрофлорою, порушення білкового й мінерального обмінів, зниженням загальної неспецифічної резистентності організму тощо.

За субклінічного перебігу хвороби патологічні зміни в молочній залозі виникають локально і частіше охоплюють незначну кількість альвеол та молочних протоків, іноді навіть строму органу, що залежить від ступеня реактивності та резистентності

тканин вим'я, а також від вірулентності та патогенності збудників, їх кількості та асоціацій. Із молока корів, хворих на субклінічний мастит, переважно виділено патогенну мікрофлору: стрепто-, стафілококи та Е. соli.

Молочна залоза корів швидко реагує на будь-які ендогенні порушення, що супроводжується фізико-хімічними, біохімічними і бактеріологічними змінами властивостей молока, унаслідок чого підвищується рівень аміаку, знижується лізоцимна й бактерицидна активність та змінюється реакція середовища молока (рН) у лужну сторону. Разом із цим у секрет із кровоносних судин надходять лейкоцити, що спричинене порушенням гемодинаміки судинного русла. Саме злущені епітеліальні й секреторні клітини паренхіми вим'я та нейтрофільні лейкоцити створюють основну масу соматичних клітин у молоці.

Враховуючи особливості прихованого перебігу запального процесу в молочній залозі та його поширеність, розроблено та апробовано багато методів діагностики субклінічного маститу.

Прямий медод ранньої діагностики субклінічного маститу базується на кількісному визначенні соматичних клітин в пробі молока за допомогою камери Горяєва або Тома шляхом підрахунку. У молоці здорових корів соматичні клітини представлене переважно епітеліальними клітинами, кількість яких коливається від 100 тис/мл до 500 тис/мл, що залежить, у першу чергу, від фізіологічного періоду тварини. Проте, коли їх кількість різко зростає і перевищує понад 500 тис/мл і переважне місце серед них займають нейтрофільні лейкоцити – це є свідченням розвитоку хвороби.

Метод підрахунку кількості соматичних клітин у молоці точній і об'єднання єктивний, але потребує багато часу, уважності та професійності лаборантів.

Для непрямого методу діагностики субклінічного перебігу маститу нині застосовуються експресні методи. Ці методики не складні, але потребують навичок, уважності та швидкості реагування операторів.

У промислових господарствах та молокопереробних підприємствах на постійній основі проводяться більш складні лабораторні дослідження за допомогою сучасного обладнання.

В умовах молочних комплексів, за масового обстеження дійного стада, експрес-діагностику субклінічного маститу застосовують безпосередньо біля тварин: молоко здоюється із кожної чверті вим'я на окрему індикаторну смужку або ж формується одна збірна проба молока і в неї погружається паперовий індікатор, пісдя чого зчитується результат.

Наразі в Україні застосовуються реагенти переважно європейського виробництва. У якості діагностичних тестів широко застосовують індикаторні смужки LDHMilk від торгівельної марки HEALTHMATE (Корея), на поверхню яких нанесень специфічний реагент, колір якого змінюється залежно від інтенсивності змін у молоці (кількості соматичних клітин та реакції середовища). Їх застосування в практичних умовах показало високу чутливість.

На сьогоднішній день на ринку ветеринарнарних препаратів України з'єднання явився новий діагностичний тест – PLYN-TEST від торгівельної марки AVITA (Польща), який пройшов успішні випробування в ряді господарств України.

Принцип його дії грунтується на ранньому виявленні зміни реакції середовища (рН) молока. Специфічна зміна кольору суміші розпочинається за вмісту в молоці понад 100 тис/мл соматичних клітин, а зміна консистенції – при 500 тис/мл Постановка даного експрес-тесту дозволяє чітко контролювати тонкі специфічні зміни у секреті, діагностувати та оцінювати поширення субклінічного перебігу маститу у стаді дійних корів.

Діагностика субклінічного маститу у корів
Рис.1. Застосування лопатки Шальма у практичних умовах
Для практичності проведення експрес-тестів, які потребують змішування проб молока й реагентів, використовують спеціальні пластини з ручкою – лопатка Шальма або оригінальний тестер для визначення маститу SHOOF з чотирьма окремими луночками, що дозволяє оцінювати відразу якість свіжоотриманого молока із кожної чверті вим'я окремо.


За допомогою PLYN-TEST проводять моніторинг змін якості молока корів не тільки при маститах, а й у різні фізіологічні періоди (молозивний, роздою, перед запуском тощо), за яких змінюється клітинний склад молока.

Попри те, що експрес-тести проводяться майже в усіх господарствах, достовірність отриманих результатів досить часто викликає сумніви, оскільки зчитані результати тесту кожен фахівець трактує по-своєму. Для встановлення кінцевого діагнозу таких результатів недостатньо, оскільки вони мають похибку від 10 до 30 %, а тому повинні додатково підтверджуватися лабораторними методами досліджень, наприклад, за допомогою лабораторних аналізаторів.

 

 

Для того, щоб унікати похибок та «суб'єкта єктивних факторів», у країнах Європи розроблено й удосконалено низку приладів для діагностики субклінічних маститів. Найбільш широкого застосування набув детектор для визначення субклінічного маститу у корів – прилад Драмінскі.

Діагностика субклінічного маститу у корів
Рис. 2. Прилад Драмінскі для визначення субклінічного маститу у корів

Простота, ефективність та функціональність приладу дозволяє ефективно застосовувати його у практичних умовах, унаслідок чого він займає лідируюче місце серед конкурентних аналогів. За його допомогою визначають електроопірність молока, яка змінюється внаслідок порушень біохімічних процесів у молочній залозі. За розвитку маститу в молоці значно підвищується вміст солей натрію й, особливо, хлору та зменшується вміст калію, унаслідок чого електроопірність молока вражених часток вим'я підвищується. Це дає змогу пристрою зафіксувати ці тонкі хімічні зміни ще задовго до появи клінічних симптомів. Завдяки портативності та ергономічності приладу, його застосовують безпосередньо під час доїння тварин. На цифровому табло приладу миттєво висвічується результат електроопірності молока. Проте маючи у господарстві лише один такий прилад, потрібно багато часу для проведення моніторингу всього дійного стада, що ускладнює процес доїння.

Найбільш об'єднання єктивні показники якості молока можна отримати за допомогою аналізаторів, якими оснащені діагностичні лабораторії. Одним із лабораторних приладів, за допомогою якого визначається кількість соматичних клітин є аналізатор молока – EKOMILK SCAN (Болгарія), який має надзвичайно високу чутливість і точність визначень. Діапазон визначення кількості соматичних клітин складає від 90 тис. до 1,5 млн, що дозволяє контролювати якість молока за найменших його змін.

 

На ринку ветеринарних препаратів і обладнання, зокрема у асортименті компанії «УКРВЕТ», є достатня кількість засобів, що дозволяють ефективно виявляти субклінічну форму маститу у корів на ранніх стадіях розвитку. Це дозволить швидко забезпечити правильний підхід до профілактики захворювання та попередити клінічний його проявів.

 
Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner