Корзина
203 отзыва
14.10 и 15.10 Выходной!
Категории
Оборудование и инструменты для свиноводства
Оборудование и инструменты для скотоводства
+380934264545
Лайф
+380964264545
Київстар
+380504264545
МТС
+380445025545
ТОВ УКРВЕТ
Украина Киев ул. Сеченова 7А, 03127
Карта

Організація менеджменту по наданню рододопомоги коровам

Організація менеджменту по наданню рододопомоги коровам
Кожен власник та ветеринарний лікар дбає про те, щоб пологи у корови відбулися без ускладнення, а в результаті них народжувалися б здорові нащадки.

13.01.17

Тетяна Чорнозуб,

кандидат ветеринарних наук,

науковий консультант ТОВ «УКРВЕТ»

  Одним із відповідальних моментів у тваринництві є роди в корів. Роди – це складний фізіологічний процес, спрямований на виведення живого, нормально розвиненого плода, плідних оболонок і навколоплідної рідини з організму матері. Вони відбуваються внаслідок послідовних скорочень мускулатури матки (перейми) та черевних м’язів (потуги), які чергуються короткими паузами. Їх перебіг залежить від стану матері, розміру її таза, маси тіла (розміру) плода, розміщення його органів тощо.

  Як правило, для проведення родів у господарстві облаштовують родильне відділення або бокс, де корови знаходяться під постійним наглядом тваринників, а процес родів – під контролем ветеринарних спеціалістів. У родильному приміщенні повинні бути належним чином облаштовані та підготовлені місця для родів, що сприяє мінімізації стресових факторів та передачі збудників інфекцій. Окрім цього, “під рукою” завжди повинні бути чиста вода, інструменти, інвентар, рододопоміжне обладнання, розхідні матеріали, дезінфікуючі засоби тощо на випадок рододопомоги.

  З появою передвісників родів (наявність молозива, неспокій тварини, виділення слизу із зовнішніх статевих органів, часте вставання та підіймання хвоста, переступання задніми кінцівками, зміна апетиту або відмова від корму), протягом 12–24 години корів переводять у родильне відділення. Останнє повинно містити близько 10–12 % місць від загальної кількості корів на фермі.

  Кожен власник та ветеринарний лікар дбає про те, щоб пологи у корови  відбулися без ускладнення, а в результаті них народжувалися б здорові нащадки. У корів, зазвичай, роди відбуваються в лежачому положенні на лівому боці. При цьому із зовнішніх статевих органів спочатку з’являється навколоплідний міхур, а потім передлежачі частини плода – ратиці грудних кінцівок і голова або ж ратиці тазових кінцівок та хвіст теляти. Процес виведення плода триває від 30 до 3–4 годин.

  Здорові корови здебільшого народжують телят самостійно. Зазвичай, за нормальних родів плід має повздовжнє положення, головне або тазове передлежання та верхню позицію. Таке розташування плода відносно тіла матері вважається правильними і забезпечує нормальний перебіг родового акту. При цьому рододопомога тварині практично не потрібна.

  Проте в умовах інтенсивних технологій, коли у тварин обмежений моціон, незбалансована годівля, у первісток перебіг родів часто відбувається з ускладненнями. Як стверджують фахівці, це спостерігається у кожної четвертої корови. Дані ускладнення спричиняються різними факторами: невідповідність розміру плода до родових шляхів самки (крупнопліддя), багатоплідність (двійні), порушення моторики матки, зміни положення, позиції та членорозміщення плоду тощо. За таких обставин роди потребують втручання фахівця.

  Якщо з моменту, коли у родових шляхах з’явилися кінцівки теляти, минуло більше 30 хв і немає більше жодних показників родового процесу, тоді є привід для турбування. В цьому випадку важливим є своєчасне втручання фахівця. Зволікати з наданням рододопомоги при затяжному родовому процесу не можна. Її слід надавати з дотриманням правил асептики та антисептики. Для цього потрібно використовувати довгі ректальні рукавиці із захистом плеча та гель асептичний або нейтральний (рис. 1-2), який має високі ослизнюючі та ковзальні властивості.

Рис. 1. Ректальні рукавиці із захистом плеча

Рис. 1. Ректальні рукавиці із захистом плеча

Рис. 2. Гель асептичний або нейтральний

Рис. 2. Гель асептичний або нейтральний​

  Потрібно пам’ятати, що будь-яке необґрунтоване, некваліфіковане й передчасне втручання в пологовий процес недопустиме. Тому спеціалісти, які працюють у родильному відділенні, чітко знають особливості перебігу стадій родового процесу, що дозволяє вчасно приймати рішення про надання рододопомоги.

  Перед втручанням в родовий процес потрібно, в першу чергу, провести акушерське дослідження, тобто визначити особливості розміщення плоду, визначаючи його положення та позицію, починаючи з тих частин тіла, що знаходяться у тазовій порожнині. 

  Необхідно пам’ятати, що при головному передлежанні плода підошви копитець спрямовані вниз, а при тазовому ˗ вгору. При наявності у корови двійні, один плід виходить в тазовому, інший – у головному передлежанні. Грудні чи тазові кінцівки відрізняються між собою за карпальними і заплесновими суглобами.

Неправильні членорозміщення плоду (голови або кінцівок) можна виправляти лише в матці під час розслаблення її м'язів та черевного пресу, тобто плід із тазової порожнини необхідно відтиснути назад у матку. Це потрібно виконувати обережно, без зайвого застосування сили, щоб не пошкодити родові шляхи корови, а також зберегти життя теляті. За недостатньої кількості навколоплідних вод, у порожнину матки доречно ввести 2-3 л омилюючих або ослизнюючих речовин.

  Під час рододопомоги на кінцівки теляти вище путових суглобів накладають петлі з мотузки. Голову плода та зафіксовані кінцівки обережно підтягують і виводять через родові шляхи назовні, що потребує прикладання значної сили. У разі надання некваліфікованої рододопомоги завжди є ризик травмування родових шляхів корови, виникнення кровотечі, інфекційних післяродових ускладнень (сепсис) тощо.

  В таких випадках без спеціальних пристроїв або обладнання не обійтися. Їх застосування значно спрощує прийняття пологів у корів, дозволяє надавати рододопомогу із залученням мінімальної кількості людей та з максимальним збереженням здоров'я як породіллі, так і новонародженого.

  Наразі для надання рододопомоги коровам широко застосовують оригінальний рододопоміжний прилад голандської компанії «VINK» (рис. 3). Це надійне, ефективне акушерське обладнання, доволі просте у застосуванні, використовується на промислових комплексах. Прилад здатний витримувати значні фізичні навантаження. Він виготовлений із нержавіючої сталі й складається із рамки, штанги та рухомого важеля.

  Підготовка приладу до роботи відбувається дуже швидко. Його рамка сконструйована таким чином, що в разі його застосування вона охоплює задню частину крупа корови й надійно фіксується на ній, звільняючи руки лікаря для інших маніпуляцій. Штанга кріпиться до рамки рухомо, що, за потреби, дозволяє трішки змінювати її положення, рухаючи в будь-якому напрямку. Важіль розташовується на штанзі й сконструйований таким чином, що під час натягування його ручки назад він покроково (по 10 см за один натяг) рухається в напрямку від корови, без зворотного ходу. Але за потреби його завжди можна знову наблизити до тварини, натиснувши на спеціальний обмежувач. Важіль облаштований двома гачками, за які фіксуються спеціальні мотузяні петлі (рис. 5). Ці гачки можуть розташовуватися на одному рівні по боках важеля (стандартний прилад) або один за одним попереду його рукоятки (прилад з альтернативною тягою з «крабовим механізмом») (рис 4), Прилад з альтернативною тягою застосовується для рододопомоги для більш крупних тварин (переважно м’ясних порід).

Рис. 3. Рододопоміжний прилад VINK

Рис. 3. Рододопоміжний прилад VINK

Рис. 4.  Рододопоміжний придад VINK (модель Bayern з альтернативною тягою)

Рис. 4.  Рододопоміжний прилад VINK (модель Bayern з альтернативною тягою)

  У комплекті до кожного приладу надаються кілька мотузяних (капронових) петель: білого кольору до стандартної моделі приладу; червоного та синього кольору, що відповідає лівій та правій кінцівкам плода – до моделі з альтернативною тягою. На одному їх кінці утворена рухома петля для фіксації на кінцівці плода, а по ходу мотузки утворено кілька вузлів, за допомогою яких вона фіксується за гачки рухомого важеля приладу.

Петлі для рододопомоги

Рис. 5. Петлі для рододопомоги з альтернативною тягою

Рис. 5. Петлі для рододопомоги з альтернативною тягою

Рис. 6. Петлі для рододопомоги з стандартною тягою

Застосування рододопоміжного приладу в практичних умовах. Після правильної підготовки плода до тракції спочатку на його кінцівки вище путових суглобів одягають мотузяні петлі. Потім рамку приладу прикладають до корови ззаду, охоплюючи задню частину крупа, а рухомий важіль максимально наближають до рамки. Тримаючи однією рукою штангу приладу горизонтально, іншою рукою натягують мотузяні петлі й фіксують їх за гачки важеля. Для тракції плода ручку важеля щоразу рухають максимально назад і вперед, в результаті чого важіль віддаляється від тіла корови й таким чином витягує плід з родових шляхів. За потреби лікар може змінювати напрямок штанги, опускаючи її донизу чи підіймаючи догори, створюючи оптимальні умови для виведення плоду. Прилад можна застосовувати як на стоячій, так і на лежачій тварині – головне, щоб у боксі позаду корови вистачило місця для його прикладання (рис. 6-7).

Рис. 6. Надання рододопомоги корові в стоячому положенні

Рис. 6. Надання рододопомоги корові в стоячому положенні

Рис. 7. Надання рододопомоги корові в лежачому положенні

Рис. 7. Надання рододопомоги корові в лежачому положенні

  Після витягування  теляти назовні йому надають акушерську допомогу (ревізія носових ходів, обтирання тулуба, обрізання та обробка пуповини, м’якушів ратиць), після чого корові дають його облизати. Такий підхід максимально наближений до природного, а тому корисний як для корови, так і для новонародженого теляти. Це стимулює біологічні процеси в організмі матері й у першу чергу синтез молока. У теляти таким чином стимулюється відхід сечі та меконію, покращується крово- та лімфообіг, активуються процеси терморегуляції тощо.

   В асортименті компанії «УКРВЕТ» міститься широкий вибір продукції (великий та малий акушерські набори, реаніматор, рушники тощо) для належної акушерської допомоги тваринам. 
  Для корів, які після родів не підіймаються увнаслідок дородового або післяродового залежування, післяродового парезу, еклампсії, травм родових шляхів, розроблений унікальний підіймач (модель CLASSIC) (рис. 8). Це пристосування дає можливість зафіксувати корову у стоячому положенні для надання відповідної ветеринарної допомоги однією людиною. 

Рис. 8. Підіймач для корів (модель CLASSIC)  (для крупних і мясних порід до 1500 кг, для середніх та невеликих порід до 800 кг)

Рис. 8. Підіймач для корів (модель CLASSIC)

  Застосування рододопоміжного обладнання значно полегшує роботу ветеринарних спеціалістів та запобігає травмуванню родових шляхів під час проведення акушерських маніпуляцій.

  За звернення до наших менеджерів та консультантів отримаєте повну інформацію, яка може бути для Вас корисною та необхідною.

ЗАВЖДИ З ВАМИ, ВАШ «УКРВЕТ»!

Другие статьи